تبلیغات
Special
قالب وبلاگ

Special
خدای زرتشت بخشایشگر و پرجوش است وپس از کسی که می بخشدنبایدترسید،تنها چیزی که از آن باید ترسید همان ترس است...

در مارس 1964 , شبی پس از یك مراسم گاو بازی در آرلز, پیكاسو یك كولی متولد شده در جنوب فرانسه را در حال نواختن گیتار دید و اعلام كرد آن مرد برتر از آن است كه من هستم. آن كولی ریچارد بالیاردو بود كه بعدها نزد دوستان و خانواده خود عنوان مانیتاس دوپلاتا (Manitas de plata - مردی با دستان نقره ای) مشهور گردید.

در مارس 1964 , شبی پس از یك مراسم گاو بازی در آرلز, پیكاسو یك كولی متولد شده در جنوب فرانسه را در حال نواختن گیتار دید و اعلام كرد آن مرد برتر از آن است كه من هستم. آن كولی ریچارد بالیاردو بود كه بعدها نزد دوستان و خانواده خود عنوان مانیتاس دوپلاتا (Manitas de plata - مردی با دستان نقره ای) مشهور گردید.

او در سال 1921 در یك كاروان در Séteمتولد شد و رشد نمود. هر سال وقتی كولی ها به زیارت سن مری می رفتند او كه به كناری ایستاده بود بر جسته تر از دیگران مینمود اما هیچ كس- حتی خود بالیاردو- تصور نمیكرد كه وی جانشین سلطان موسیقی كولی ها جنگو راینهارت باشد.

در آن هنگام جنگو زنده بود و تا مدتها پس ار مرگ هم با ارشدیت و احترامی كه در دنیای كولی داشت جایگاهش بلا تصدی ماند و تقریبا ده سال پس از آن بود كه مانیتاس موافقت كرد تا در مجالس عمومی بنوازد. یك ضبط اولیه كه بودن اجازه او انجام شده بود موجب گردید تا نامه ای از ژان كوكتو دریافت كند.


نامه ای كه ضمن آن مانیتاس (( آفریدگار موسیقی)) نامیده شده بود. نمایشگاه عكسهای دوست او لوسین كلرگو در نیویورك موجب شد تا دوران هنری مانیتاس قطعی گردد.


در این نمایشگاه یكی از تحسین كنندگان امریكایی از روی یكی از عكسها او را شناخت و نهایت تلاش خود را به عمل آورد تا او را متقاعد كند كه چند برنامه ضبط نماید. بالاخره مانیتاس پذیرفت و در نتیجه سیلی از مدیران اجرایی برنامه های هنری به سویش روانه شد كه یكی از آنها قرار دادی برای اجرای سه كنسرت در (كارنگی هال نیویورك) به همراه داشت در نیویورك این كولی بی سواد كه در طول زندگی حتی یك نت موسیقی نخوانده بود رفت تا دنیا را تسخیر كند.

از آن زمان مانیتاس در تمامی 5 قاره جهان و در مقابل بزرگترین زنان و مردان روزگار نوازندگی كرده با بزرگترین ستارگان سینما - تیاتر و واریته های مشهور روابط دوستانه ای بر قرار نموده , و در نیویورك مراسم جشن سالانه اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل نمایندگی اروپا را به عهده داشته است.

مراسمی كه در آن سالوادوردالی نیز حضور داشت و میخواست ببیند كه این كولی كاتالانی ( یك كاتالانی همچون خودش) چگونه كاتالان را به ملل متحد معرفی میكند. این كولی كاتالانی را كه در جوانی برای گذراندن زندگی گدایی میكرد و اكنون در بزرگترین پایتخت های جهان - در جشن های بزرگ نیكوكارانه - نقش عمده ای را بر عهده گرفت. مانیتاس از سال 1967 روس كره خاكی در حال سفر بوده است , با همراهی گروه بزرگی از مردمش و یا گروه كوچكی از دوستان و خانواده. موسیقی برای او زندگی است.


او هنرمند بی خزانی است كه بر بزرگترین صحنه های جهان گام نهاده, نه با بی میلی كه با اشتیاق نفوذ به درون جمعیت انبوه شنوندگان ( همانند جمعیت 7000 نفری در آلبرت هال لندن), برای نواختن در پای دختر جوان زیبایی كه از دور در نظر گرفته, برای كودك تماشاگری كه بیتابی میكند یا برای افلیجی كه در انتهای تالار بروی ویلچر نشسته است.

مانیتاس ضبط های بی شماری ارائه كرده است كه هریك واقعه شگفت انگیزی است حتی برای كسانی كه او را به خوبی میشناسند زبان بین المللی انگشتان هنرمند او به وی اجازه داده اند كه از هر مرزی عبور كند و به امریكا, نیوزلند, ایتالیا, سوئد, فنلاند, بلغارستان, اسرائیل, سنگاپور, برلن, لندن, مونترال و …برود.طبقه بندی: موسیقی، زندگینامه،
[ شنبه 13 اسفند 1390 ] [ 02:56 ب.ظ ] [ sevda ]
comment
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

آدم ها می آیند،زندگی میکنندو میمیرند
اما فاجعه ی زندگی تو آن زمان آغاز میشود که آدمی میرود اما نمیمیردبلکه زنده می ماند ونبودنش در بودن تو چنان ته نشین میشود که تو میمیری در حالی که زنده ای....
nataz.blogfa.com
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


ابزار پرش به بالا ارسال در فرندفا